Il Molino, Cortona, Toskania
Okolice bliższe i dalsze
Dokąd pojechać, co zobaczyć, jak spędzić czas
Cortona - 4 km
Do Cortony można wybrać się pieszo, na piękny spacer, zwiedzanie muzeów lub na wieczornego drinka. Jest tutaj co robić. W każdą czwartą niedzielę miesiąca na Piazza Signorelli odbywa się kameralny targ staroci. W sezonie Cortona jest miejscem rozmaitych imprez kulturalnych i gastronomicznych. Najciekawsze to letni Cortona Mix Festival i Sagra della bistecca (ok.14-15 sierpnia), widowiskowa impreza, gdzie można spróbować słynnych steków z chianiny.
Bramasole - 4 km
Wielu turystów przyjeżdżających do Cortony chce zobaczyć Bramasole, dom znany z książki „Pod słońcem Toskanii”. Można do niego dojść z Molino lub dłuższą drogą z Cortony. Dla wyjaśnienia: jest to dom należący do autorki książki, ten w którym zaczęła się cała historia, a nie ten, który zagrał w filmie.
Camucia - 5 km
Apteka, poczta, zakupy? Te sprawy załatwisz w Camucii. Czego nie znajdziesz w supermarkecie (a jest ich tu kilka) na pewno znajdziesz na targu. W każdy czwartek od 8 do 13 w Camucii odbywa się targ, gdzie można kupić wszystko – od warzyw i serów po owoce morza, żywe kurczaki i pieczone prosiaki (porchetta). Świeża porchetta - obowiązkowo do spróbowania.
Le Celle di Cortona - 7km
Le Celle, wciąż czynny klasztor założony przez św. Franciszka w 1211 roku. Można tam zobaczyć celę założyciela i łóżko, na którym sypiał. Prawdopodobnie tutaj podyktował swój testament niedługo przed śmiercią. Prócz celi warto zobaczyć przyklasztorny ogród i oszałamiający widok na Val di Chianę.
Valdichiana Village - 23 km
Masz ochotę na modę we włoskim wydaniu? Odwiedź lokalne centrum handlowe czyli Valdichiana Village – Land of Fashion. Ponad sto sklepów, czynne siedem dni w tygodniu.
Lago Trasimeno – 32 km
Lago Trasimeno to czwarte co do wielkości jezioro we Włoszech. W Monte del Lago możesz wynająć łódź lub kajak i spędzić dzień na wodzie. Na jeziorze są trzy wyspy, możesz wybrać się na jedną z nich. Na Isola Maggiore kursują statki z Passignano sul Trasimeno i Tuoro sul Trasimeno, a latem także z Castiglione del Lago.
Montepulciano - 33 km
Pięknie położone na wzgórzu niewielkie miasteczko, słynne ze swojego Vino Nobile. Co roku w ostatnią niedzielę sierpnia i tydzień ją poprzedzający ma tu miejsce głośna impreza, Bravio delle botti, czyli wyścigi w toczeniu beczek. Każda z nich waży 80 kg i toczona jest przez miasto przez dwóch zawodników-reprezentantów dzielnic. Nagrodą dla zwycięskiej dzielnicy jest portret patrona miasta. Wyścigowi towarzyszy parada mieszkańców w historycznych strojach. To jedno z najciekawszych lokalnych wydarzeń, jeśli masz okazję, wybierz się koniecznie.
Arezzo – 33 km
Arezzo to Piero della Francesca i jego słynne freski, dom Petrarki, a także niezliczone antykwariaty pełne najróżniejszych skarbów. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca i poprzedzającą ją sobotę ma tu miejsce największy w regionie targ antyków. Tu możesz kupić wszystko – od XVI-wiecznego manuskryptu po barokową szafę.
W Arezzo odbywa się też Giostra Del Saracino, średniowieczny turniej rycerski, podczas którego jeźdźcy z czterech dzielnic miasta walczą o złotą lancę. Towarzyszą im sbandieratori żonglujący flagami przy akompaniamencie bębnów i trąb. To niezwykle efektowne widowisko można zobaczyć dwa razy do roku, w trzecią lub czwartą sobotę czerwca i pierwszą niedzielę września.
Lucignano – 35 km
Maleńkie doskonale zachowane średniowieczne miasteczko w kształcie elipsy, gdzie dosłownie cofamy się w czasie. Położone poza głównymi turystycznymi szlakami, ale warte zobaczenia. Co roku odbywa się tu tradycyjny wiosenny festiwal kwiatów, Maggiolata Lucignanese. W dwie ostatnie niedziele maja uliczki, drzwi i balkony pokryte są kwiatami, a ulicami przechodzi parada ukwieconych platform walczących o miano najpiękniejszej. Festiwal kwiatów to także stoiska z lokalnymi specjałami.
Pienza – 50 km
Jedno z najpiękniejszych miasteczek Toskanii. Urodzony tutaj papież Pius II (Enea Silvio Piccolomini) zlecił przebudowę miasta i przekształcenie go w idealne miasto renesansowe. Można stąd podziwiać wyjątkowe widoki na dolinę Val d’Orcia. Słynny jest tutejszy ser owczy, pecorino.
Abbazia di Monte Olivieto Maggiore – 60 km
Pochodzące z XIV wieku opactwo benedyktynów słynie m.in. z pięknych fresków przedstawiających życie św. Benedykta. Ich autorami są Luca Signorelli z Cortony i Antonio Bazzi zwany Sodomą. Zwiedzając opactwo zajrzyjcie koniecznie do starej piwnicy gdzie mnisi produkowali wino – te ogromne beczki naprawdę robią wrażenie. W niedzielę i święta podczas mszy o godz.11 można usłyszeć śpiewy gregoriańskie – niezapomniane!
Bagni San Filippo - 62 km
Niewielkie miasteczko słynące z gorących źródeł. Jest tu zarówno płatne centrum termalne z basenem jak i termy bezpłatne, i to one stanowią główną tutejszą atrakcję. Płynący przez las strumień (Fosso Bianco) tworzy niecki i wgłębienia w których amatorzy gorących kąpieli moczą się przez okrągły rok. Woda ma temperaturę około 40 stopni, mniej lub więcej w zależności od miejsca na skałach.
Asyż – 70 km
Miasto, gdzie urodził się święty Franciszek. Urokliwe i pełne turystów niemal przez cały rok. Jeśli nie lubisz tłumów, wybierz się tam poza sezonem.
Siena – 75 km
Kwintesencja średniowiecznego miasta, z ciasną wysoką zabudową. Kto nie był, powinien zobaczyć. Dwa razy do roku na Piazza del Campo, głównym placu w kształcie muszli, odbywa się słynne Palio, wyścig w którym konkurują dzielnice miasta. Autentyczne, porywające widowisko, w którym czuje się wielkie emocje kibicujących tłumów. Organizowane jest 2 lipca i 16 sierpnia.
Florencja – 120 km
Stolica Toskanii, pod każdym względem. Nie trzeba jej przedstawiać, trzeba zobaczyć. Polecamy podróż pociągiem, jest dużo wygodnych połączeń ze stacji w Camucii, pociąg dojeżdża do centrum i nie ma problemu z miejscem do parkowania.